7 Mart 2014 Cuma

SULTAN KONAK - ÇEŞME - İZMİRDaha önce bir butik otelde kalmayan bu kelimelerin heyecanını anlamayabilir. Butik otel tercihi, yüzlerce kişinin konakladığı büyük otellere nazaran bir sosyalliktir aslında. Bir tarafta sadece resepsiyonla anahtar alıp verirsiniz, diğer tarafta ise oteldeki her misafirin mutluluğuna, üzüntüsüne ortak olabilirsiniz. Bazen sabah kahvaltısında aynı masaya denk geldiğiniz bebek bekleyen genç annenin, masaya gelen pişiyi yiyemeyecek olmasının güzel üzüntüsüne tanıklık edersiniz. Yağmurlu bir kış akşamında, gürül gürül yanan şöminenin başında birbirini daha önce hiç görmeyen insanların bir evin salonundaki samimi muhabbetidir sözlük karşılığı butik otelin

Sema Güredin Şentay, Swissair ve Türk Hava Yolları’nda önemli görevlerde bulunmuş. Çok iyi Almanca ve İngilizce biliyor. Asıl mesleği dil bilimcisi. Çok da güzel ve tane tane konuşuyor. 2008 yılında usta gazeteci eşi Bilgin Bey’in vefatının ardından İstanbul’dan Alaçatı’ya taşındı ve bu güzel butik oteli hayata geçirdi. Oğlu Irmak ile beraber yeni misafirlerini ağırlamak için bekliyorlar.

Sultan Konak, Alaçatı’nın en güzel butik otellerinden biri. Küçük, samimi, zevkle döşenmiş. Her birine ayrı isim verilmiş, yedi odası var. Standart odalar biraz küçük gelebilir. Çoğu Alaçatı otelinin aksine kışın da hizmet veriyorlar.

Butik otellerin en iddialı oldukları noktalardan biri de kahvaltılarıdır. Buraya geldiğinizde mutlaka otlu omletten isteyin, son derece leziz. Pişiler de çok kıvamında. Zaten Sema Hanım kendi yaptığı ve her gün geliştirdiği tereyağlı ekmeği sıcak sıcak getirecektir. Kahvaltıda biraz daha peynire ağırlık verebilirler. Butik otel sahibelerinin en büyük zevklerinden biri de reçellerdir. Alışılmışın dışında reçeller yapmayı çok severler. Bu masada da karpuz reçeline dikkat çekmek isterim. Kendisi oldukça başarılı. Zeytinyağı da eşinin Ayvalık’taki zeytin ağaçlarından.

Alaçatı’ya gelirseniz sizi güzel, sıcak ve neşeli bir yüzün karşılaşacağını Sultan Konak’ta garanti edebilirim. Mutlaka mutlu ayrılacaksınız. Onlar da  arkanızdan da tekrar gelesiniz diye su dökecekler. Gerçekten de dökecekler.

Saygılar

Hiç yorum yok: